Pôžička na Vianoce: kedy sa oplatí a ako na ňu

Pôžička na Vianoce: kedy sa oplatí a ako na ňu

Blížia sa sviatky radosti a pokoja. Zimu bez Vianoc si nevie predstaviť nikto z nás. Jedným z prívlastkov alebo definícii Vianoc je aj štedrosť. Rodine, kamarátom či známym chceme dopriať darčeky, rodine zase bohaté pohostenie častokrát pod prehýbajúcimi sa vianočnými jedálenskými stolmi. Peknému darčeku sa poteší každý adresát. No pre kupujúceho môžu byť zimné sviatky veľkou záťažou pre peňaženku a rodinný rozpočet.

Preto odborníci z finančného segmentu upozorňujú na bezhlavé pôžičky zobraté bez rozmyslu. Pôžička a jej splátky totiž ostávajú aj po Vianociach. Eufória z novo zakúpenej veci rýchlo pominie no záväzky voči banke či nebankovke ostávajú.

Financie na darčeky a spestrenie Vianoc by sme mali čerpať z vlastných úspor. Nie vždy však nájdeme v našich úsporách dostatočnú čiastku. Na pôžičku siahnuť môžete, ale predtým si to dobre rozmyslite. V prvom kroku sa pokúste zamyslieť nad tým či váš vytúžený nákup naozaj potrebujete a či sa viete zaobísť aj bez neho. Dobre zvolený úver môže byť dobrým mechanizmom na prekonanie nepríjemného obdobia, kedy nás zaskočia neočakávané výdavky. Ak si nedáme pozor môže sa to rýchlo zvrtnúť a z dobrého sluhu môže vzísť zlý pán vo forme splátok, úrokov a poplatkov.

Podľa čoho si vybrať pôžičku na Vianoce

Ak budete pri výbere pôžičky a jej parametrov pristupovať s chladnou hlavou môžete získať výhodnú pôžičku vybavenú online ihneď. Vyberajte si podľa týchto parametrov:

Úrok: Číslo, na ktoré prihliada väčšina ľudí. Je pravda, že už aj úrok nám vytvorí približný obraz o tom či je pôžička výhodná alebo nie. Všeobecne platí pravidlo, že nižší úrok môžete dostať pri bankových poskytovateľoch, tam treba ale počítať s prísnejším posudzovaním žiadostí a dlhším vybavením. Príkladom sú SLSP, ČSOB alebo Cetelem. Opakom sú nebankové pôžičky, kde je posudzovanie jemnejšie, rýchlejšie no za cenu vyššieho úroku, ten sa pohybuje v úrovni približne od 7% p.a..  Z nebankových sú najznámejšie HomeCredit alebo Silverside. Bližšie úroky a ich detailné popísanie nájdete na webe pozicky123.sk

Celkové náklady na úver RPMN: Ako správne šípite, úrok nie je jediný údaj, ktorý hovorí o tom ako veľmi  úver preplatíte. S pôžičkou sú spojené aj ďalšie poplatky ako napr. poplatok za vybavenie úveru. Preto pozerajte aj na ročnú percentuálnu mieru nákladov. Ďalšie náklady môžu byť spojené so sankciami za oneskorené platby alebo upomienky resp. predčasné splatenie.

Rýchla online pôžička na Vianoce

Rýchlosť vybavenia pôžičky: Závisí individuálne od konkrétnej banky resp. nebankovky. Rýchla pôžička online je finančný produkt, ktorý rado poskytuje mnoho nebankoviek. Rýchla cesta k pôžičke môže viesť aj cez predschválený úver z banky. Pôžička ihneď sa dá vybaviť aj cez internet a to vyklikaním formulára žiadosti do 10 minút. Dĺžka vybavenia sa môže natiahnuť v závislosti od náročnosti preverovania všetkých podkladov.

Zrozumiteľná zmluva a všetky podmienky: Poriadne si načítajte zmluvu a to celú vrátane všetkých malých písmenok.

Urobte si prehľad výdavkov a uistite sa či bude schopný splácať splátky

Dôležité je vopred si zhodnotiť či ste schopný zvládnuť splácania bez toho, aby ste so splátkami meškali a privodili si nepríjemnosti vo forme upomienok a poplatkov na viac. Zistíte to pomerne jednoducho. Je dôležité poznať všetky svoje výdavky. Spíšte si ich na papier.  Možno to bude mať pre vás aj ďalší prínos a síce možno si uvedomíte, že medzi výdavkami sa nachádzajú aj také, ktoré nepotrebujete a môžete ich vyškrtnúť čím znížite svoje výdavky. Ak sa po spočítaní všetkých výdavkov a mesačnej splátky úveru nedostanete nad svoj príjem ste na dobrej ceste.

Myslite aj na to, že doba splácania pôžičky by nemala byť dlhšia ako obdobie, počas ktorého budete zakúpený predmet alebo službu využívať. Preto veľmi nedáva zmysel napr. pôžička na dovolenku. Ak už máte iné pôžičky, ktoré nezvládate splácať nepožičiavajte si na ich splátky , zamotáte sa ešte do väčších problémov. Pre takýto problém sú vhodné konsolidačné pôžičky resp. úver na refinancovanie.

Česi a Slováci nakupujú darčeky na Vianoce rôzne. Niektorí dávajú prednosť skorému nákupu už v septembri, iní čakajú na black Friday, aby vychytila výhodné ponuky a ušetrili tak svoje náklady.

Hoc môže byť pôžička na Vianoce zaujímavým nástrojom ako si zimné sviatky urobiť pekné, nezabúdajte, že takisto Vás môžu dostať do problémov pri nesplácaní ich splátok. Pred tým ako si ju vezmete dvakrát porozmýšľajte či je naozaj nutná. Ak sa už pre ňu rozhodnete porovnajte si ponuky viacerých poskytovateľov a vyberte si tú najvýhodnejšiu podľa parametrov, ktoré sme rozobrali vyššie.